Zgodnie z ustawą o kasach fiskalnych online wybrane grupy podatników zobowiązane są do wymiany tradycyjnych urządzeń fiskalnych na kasy nowej generacji online.
Przesyłanie danych będzie odbywało się za pośrednictwem sieci internetowej, przede wszystkim będą to informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Informacje przesyłane będą do Centralnego Repozytorium Kas, gdzie są przetwarzane i analizowane. Połączenie z Centralnym Repozytorium Kas następuje na poziomie fiskalizacji kasy online, dokonywanej przy pomocy serwisanta.
Instalacja kas fiskalnych online:
- od stycznia 2020r.
Dla przedsiębiorców świadczących naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.
- od Lipca 2020
Przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie, placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo), sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
- od stycznia 2021
Firmy, które świadczą usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
- od stycznia 2023
Wszyscy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych.
Przedsiębiorcy, zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), jednak nie więcej niż 700 zł.